top of page

Dny krušnohorské krajky na zámku v Litvínově

Krušnohorské noviny / Erzgebirgs-Zeitung

16. 7. 2023

Krušnohorské noviny budou v roce 2023 partnerem Dnů krušnohorské krajky. Ty se uskuteční v sobotu 28. října a neděli 29. října 2023 na zámku v Litvínově.

Již osmý ročník odborného mezinárodního sympózia s bohatým dvoudenním programem pro veřejnost, který se bude zaobírat tradiční krajkou v moderním hávu, organizuje společně s českými i zahraničními krajkářkami a krajkáři již poosmé Partnerský spolek Litvínov, o. p. s. a pod jeho křídly působící paličkářský Klub Herdulky.

Vydavatel Krušnohorských novin, Českojiřetínský spolek, byl partnerem akce již v minulosti. Letos se k organizaci akce připojuje pod hlavičkou tradičního regionálního titulu Krušnohorské noviny / Erzgebirgs-Zeitung. Vydavatelský tým dnes zahrnuje širokou a stále se narůstající spolupráci spolků a jednotlivců z česko-saského pomezí.

Program akcí je rozdělen na širokou veřejnost a na registrované účastníky. Pro všechny účastníky je program bezplatný.

Na širokou veřejnost česká bohatý program na litvínovském zámku pod mottem "Krajka - moderní módní doplněk". V sobotu 28. října 2023 zažijí zájemci nevšední módní přehlídku krajky jako doplňku současného oděvu i účesů, výstavu krajek pro odívání i jako dekorace pro moderní byt. Sobotní program uzavře večerní světelný průvod zámeckým parkem se slavnostním hudebním doprovodem "Musikkorps" města Olbernhau, k připomenutí 30 let partnerství měst Litvínov-Olbernhau. V neděli 29. října pak (vedle pokračující výstavy) proběhne na litvínovském zámku nedělní škola paličkování pro děti i dospělé. Doprovázet ji bude prodejní nabídka krajkářských výrobků.

Registrovaní účastníci se mohou kromě výše uvedeného programu těšit v sobotu 28. října také na seminář o minulosti, současnosti i trendech krušnohorské krajky, odborné přednášky a prezentace českých a německých krajkářek i krajkářů. V rámci semináře se budou prezentovat dodavatelé nití a dalšího materiálu. Akci registrovaných účastníků společenský večer s rautem.

Kromě Partnerského spolku Litvínov, o. p. s., jeho Klubu Herdulky a Krušnohorských noviny / Erzgebirgs-Zeitung se na organizaci dvoudenního programu budou podílet Destinační agentura Krušné hory, Město Olbernhau a Město Litvínov.

Akci finančně podpořil Ústecký kraj a Česko-německý fond budoucnosti.

Akce proběhne v rámci podzimní slavnosti řemesel, kterou pořádá město Litvínov. Bude současně připomenutím 30letého partnerství Litvínova se saským Olbernhau.


Program a registrace: https://www.krusnohori.cz/dny-krusnohorske-krajky


bottom of page