Novinky

Aktuálně z krušnohorských luhů a hájů...

Stane se nádraží Louka u Litvínova zázemím mosteckého muzea?

10. 1. 2022

Na počátku roku 2022 vznikla pracovní skupina Ústeckého kraje, jejímž cílem je uvést v život záměr péče o nevyužívané nádražní budovy na historických železničních tratích na české straně Krušných hor. Výchozím tématem je Louka u Litvínova.

Image-empty-state.png

Krušnohorské noviny posilují spolupráci s Českým porcelánem

6. 1. 2022

Na počátku nového roku se zástupci Krušnohorských novin sešli s ředitelem Českého porcelánu Dubí panem Bc. Vladimírem Feixem. Akciová společnost Český porcelán, krušnohorský výrobce tradičního cibuláku a řady dalších hodnotných produktů, je oficiálním partnerem Krušnohorských novin od roku 2018. Spolupráce má však své kořeny již v roce 2012. Po deseti letech se vztahy obou partnerů posilují.

Image-empty-state.png

Po pěti letech byl dokončen film o Haně Truncové

12.12.2021

Od roku 2016 vznikal dokumentární snímek o člence redakční rady Krušnohorských novin Haně Truncové (97 let). Teplická rodačka a studentka posledního šéfredaktora historické redakce Krušnohorských novin (1880-1943) je politickou vězenkyní 50. let. Režiséru Martinovi Studeckému se zdařilo popsat její život ve 40minutovém dokumentu vynikajícím způsobem ve všech podstatných souvislostech.

Image-empty-state.png

Současní a dávní ocasatí obojživelníci z Krušnohoří a Českého středohoří by se mohli objevit na poštovních známkách

17. 10. 2021

Teplický spolek navrhl přírodovědné téma pokrývající oblast celého Krušnohoří a Českého středohoří do emisního plánu České pošty na rok 2023. O návrhu by měla odborná komise Ministerstva průmyslu a obchodu ČR rozhodnout do jara 2022.

Image-empty-state.png

Na litvínovském zámku se jednalo o nádraží v Louce

7. 10. 2021

Za účasti vedení Ústeckého kraje se sešli zástupci českých i saských institucí na dalším z pracovních jednání o znovupropojení Moldavské a Freiberské dráhy. Hlavním tématem byla budoucnost historických nádražních budov. Především se hovořilo o nádraží v Louce u Litvínova, o které má zájem mostecké muzeum.

Image-empty-state.png

Teplický spolek připomněl Alexandra von Humboldta

6. 9. 2021

Na první valné hromadě Teplického spolku, 30. 8. 2021, padl návrh, aby se spolek zasadil o připomenutí historického názvu Sadů Alexandra von Humboldta v Teplicích-Šanově. Týden poté se název vrátil na veřejné mapy.

Image-empty-state.png

Svěcení sochy na Flájích se posune na rok 2022

20. 8. 2021

Nová socha sv. Jana Křtitele, na jejímž vzniku pracuje výtvarnice Petra Wolfová, má připomenout patrona Flájí a Teplic. Plán Českojiřetínského spolku na dokončení sochy v roce 2021 však narušil dlouho trvající „lockdown“. Svěcení sochy se tak posune na rok 2022.

Image-empty-state.png

Dokumentární film o salesiánovi P. Benno Benešovi

15. 8. 2021

Do natáčení dokumentárního filmu o P. Benno Benešovi (1938–2020) se pustil Teplický spolek. Natáčení bylo zahájeno 26. července 2021 na Arcibiskupství pražském a pokračovalo 15. srpna 2021 na Cínovci.

Image-empty-state.png

Vypořádání sbírky na rekonstrukci moldavského nádraží

11.7.2021

Nadační fond pozastavil a vypořádal sbírku pro obec Moldava na rekonstrukci nádražní budovy.

Image-empty-state.png

III. symbolické propojení Moldavské a Freiberské dráhy

25.6.2021

Europoslanec Tomáš Zdechovský a zástupce primátora města Freiberg Steve Johannes Ittershagen - přední podporovatelé iniciativy na znovupropojení historické železnice "Freiberg - Most / Teplice" - otevřeli spolu s dalšími čestnými hosty III. symbolické propojení Moldavské a Freiberské dráhy,

Image-empty-state.png

Vážné obavy o budoucnost moldavského nádraží

19.6.2021

Starostka Moldavy Lenka Nováková poskytla informace, které byl nucen si Nadační fond "Moldavská dráha / Teplický Semmering" vyžádat podle informačního zákona. Obcí předložené informace vzbuzují vážné obavy o osud moldavského nádraží.

Image-empty-state.png

Vzniká film o historii a současnosti sklářství na česko-saském pomezí

17.6.2021

Ve středu 16. června 2021 zahájil práci projektový tým pro tvorbu dokumentárního filmu "Středověké sklárny a výroba skla v současnosti na česko-saském pomezí". Nositelem projektu je město Dubí.

Image-empty-state.png

Oprava mostků na Flájském plavebním kanálu

17.6.2021

Mostky na oblíbené lesní stezce podél plavebního kanálu z Flájí do Českého Jiřetína po deseti letech už dosloužily. Lesy ČR je budou od pondělí 21. 6. 2021 nahrazovat novými. V době provádění prací bude pohyb po turistické stezce pro návštěvníky z bezpečnostních důvodů omezen.

Image-empty-state.png

Krušnohoří je opět motivem oficiálních cenin České pošty

9. 6. 2021

9. června 2021 vyšly na návrh Českojiřetínského spolku známky Jezeří a Krušné hory – Unesco. Kvůli opatřením proti covid-19 bude letos představení známek omezeno pouze na příležitostnou poštovní přepážku České pošty na zámku Jezeří od 6. do 9. 7. 2021. Slavnostní inaugurace známek proběhne až v roce 2022, na přípravě akce budou spolupracovat též Montanregion Krušné hory – Erzgebirge a Euroregion Krušnohoří.

Image-empty-state.png

Teplický spolek odstartoval své první projekty

22.5.2021

Po otevření hranic se mohl konečně poprvé sejít česko-německý projektový tým.

Image-empty-state.png

S vydáním nových cenin České pošty bude připomínán 3. rok Krušnohoří v UNESCO

9. 5. 2021

Vydání poštovních známek "Krušnohoří - UNESCO" a "Státní zámek Jezeří" doprovodí třetí rok od zápisu Krušnohoří na Seznam světového dědictví. Ten chtějí společně připomínat Montanregion Krušné hory - Erzgebirge, o.p.s. společně s Krušnohorskými novinami, Euroregionem Krušnohoří a dalšími partnery.

Image-empty-state.png

Připravuje se setkání se saským ministrem hospodářství v Teplicích

29.4.2021

I přes potíže způsobené pandemií covid-19 připravuje Nadační fond Moldavská dráha / Teplický Semmering setkání 19 českých a německých měst a obcí v trojúhelníku měst Teplice-Most-Freiberg. Na setkání bude diskutována dostavba úseku Holzhau-Moldava se saským státním ministrem Martinem Duligem.

Image-empty-state.png

Setkání pod Komáří Vížkou proběhne v roce 2021 náhradním způsobem

27.4.2021

Tradiční česko-německé setkání, které se koná obvykle 1. května v kapli sv. Wolfganga pod Komáří Vížkou, proběhne letos prostřednictvím spojení na dálku.

Image-empty-state.png

Fláje ozdobí nová socha

26.4.2021

Výtvarnice Petra Wolfová pracuje na moderní soše sv. Jana Křtitele. Socha bude stát na hrázi přehrady Fláje.

Image-empty-state.png

Českojiřetínský spolek slaví 10 let

25.3.2021

Českojiřetínský spolek slaví letos 10 let od založení. Připomínáme si u této příležitosti naše významné projekty.

Image-empty-state.png