top of page

Novinky

Aktuálně z krušnohorských luhů a hájů...

Vychází kniha o Ústecko-teplické dráze

15. 11. 2023

Nová kniha bude slavnostně představena v úterý 12. prosince 2023 od 17 hod. v mosteckém muzeu.

Image-empty-state.png

Erzgebirgische Klöppeltage im Schloss Litvínov

12. 10. 2023

Am Samstag, dem 28. Oktober, werden erzgebirgische Spitzen in einer außergewöhnlichen Modenschau und Ausstellung der Öffentlichkeit präsentiert. Am gleichen Tag wartet das 8. Internationale Spitzensymposium auf die registrierten Teilnehmer. Am Sonntag, dem 29. Oktober, öffnet die Sonntagsklöppelschule für Kinder und Erwachsene ihre Pforten für die Öffentlichkeit. Das reichhaltige zweitägige Programm steht unter dem Motto "Spitze - ein modernes Modeaccessoire".

Image-empty-state.png

Dny krušnohorské krajky na zámku v Litvínově

12. 10. 2023

V sobotu 28. října se veřejnosti představí krušnohorská krajka při nevšední módní přehlídce a výstavě. Týž den čeká na registrované účastníky již 8. mezinárodní krajkářské sympózium. V neděli 29. října otevře veřejnosti své brány nedělní škola paličkování pro děti i dospělé. Bohatý dvoudenní program se koná pod mottem "Krajka - moderní módní doplněk".

Image-empty-state.png

Der V. offizielle symbolische Lückenschluss Freiberger/Moldauer Bahn und das II. D/CZ Treffen der Eisenbahnvereine

19.09.2023

Unter dem Titel "Die Moldauer Eisenbahn lebt!" findet am Samstag, dem 30. September 2023, eine Feier am historischen Bahnhof Louka bei Litvínov (auf der Bahnstrecke „Moldava-Most“) statt. Auch die Besucher aus dem Nachbarland sind herzlichst eingeladen. Eintritt frei.

Image-empty-state.png

Pozvánka na oslavu 130 let nádraží Louka u Litvínova

19. 9. 2023

V sobotu 30. 9. 2023 proběhne pod zastřešujícím titulem „Moldavská dráha žije!“ oslava 130. výročí od otevření nádraží v Louce u Litvínova. Bude spojen s V. oficiálním symbolickým znovupropojením Freiberské/Moldavské dráhy a II. česko-německým setkáním železničních spolků a přátel železnice.

Image-empty-state.png

Projekt „Nová socha pro Fláje“ končí i pokračuje zároveň

5. 8. 2023

Nová socha sv. Jana Křtitele, na jejímž vzniku pracuje výtvarnice Petra Wolfová, má připomenout patrona Flájí a Teplic. Plán Českojiřetínského spolku na dokončení sochy v roce 2021 však narušil dlouho trvající „lockdown“ i samotný pískovec pro sochu. V roce 2023 padlo rozhodnutí – sochy sv. Jana Křtitele budou dvě.

Image-empty-state.png

Redakční rada Krušnohorských novin vítá nového člena

1. 8. 2023

Novým členem redakční rady Krušnohorských novin / Erzgebrigs-Zeitung je Petr Adler, předseda nově vzniklého Spolku pro oživení Rieckenovy vily.

Image-empty-state.png

Dny krušnohorské krajky na zámku v Litvínově

16. 7. 2023

Krušnohorské noviny budou v roce 2023 partnerem Dnů krušnohorské krajky. Ty se uskuteční v sobotu 28. října a neděli 29. října 2023 na zámku v Litvínově.

Image-empty-state.png

Vznikl Spolek pro oživení Rieckenovy vily - rozpadající se kulturní památka má šanci na oživení

16. 6. 2023

Památkovým zákonem sice chráněná, přesto rozpadající se Rieckenova vila v Litvínově-Šumné má naději na budoucnost. Snaží se o to skupina mladých lidí, která po čtyřech měsících intenzivní práce v památkovém objektu založila spolek.

Image-empty-state.png

Ukončení veřejné sbírky na rekonstrukci nádraží Moldava k 30. září 2023 *** Ende der öffentlichen Sammlung zum Wiederaufbau des Bahnhofs Moldava zum 30. September 2023

7. 6. 2023

Veřejná sbírka bude oficiálně ukončena 30. září 2023 *** Die öffentliche Sammlung wird offiziell zum 30. September 2023 geschlossen.

Image-empty-state.png

Svá tajemství po staletích vydá Světová kronika měšťana Fiedlera z Chomutova

1. 6. 2023

Za pomoci Česko-německého fondu budoucnosti spojí své síly historici a jazykovědci z obou stran hranice, aby společně prozkoumali po staletích znovuobjevený vzácný rukopis chomutovského měšťana ze 17. století.

Image-empty-state.png

Moldavská dráha žije!

22. 5. 2023

O poslední prázdninovou sobotu ožije nádraží Louka u Litvínova celodenním programem nejen pro fanoušky železnice. Na své si přijdou také rodiny s dětmi, milovníci dobrého jídla i různých hudebních žánrů.

Image-empty-state.png

Krušnohorské noviny připomenou 300 let osecké knihovny

15. 5. 2023

Teplický spolek jako člen týmu Krušnohorských novin zahajuje tříletý program pro připomenutí jubilea 300 let od zřízení barokní knihovny kláštera Osek. Program může odstartovat díky Česko-německému fondu budoucnosti.

Image-empty-state.png

Města a obce v pohraničí chystají lepší jazykovou podporu pro turisty

11. 5. 2023

Krušnohorská informační centra z Mostecka se na konci léta setkají se saskými partnery ze středního Krušnohoří jak k bližšímu vzájemnému seznámení, tak k přípravě společných akcí pro veřejnost. Turisté v Krušnohoří by měli získat lepší jazykovou podporu při návštěvě druhé strany hranice. K tomu bude sloužit nově vzniklý česko-německý pracovní tým.

Image-empty-state.png

Destinační agentura Krušné hory rozvíjí spolupráci se Saskem

28. 4. 2023

V pondělí 24. dubna 2023 se uskutečnilo jednání odborné komise pro cestovní ruch Hospodářské a sociální rady Mostecka. Komise si do svého čela zvolila novou předsedkyni, tou se stala ředitelka Destinační agentury Krušné hory, Ing. Petra Fryčková. Důraz při jednání komise byl kladen mimo jiné na užší přeshraniční spolupráci Mostecka se Saskem.

Image-empty-state.png

Nádraží Louka ožívá!

19. 3. 2023

Asi šest desítek lidí se v sobotu 18. března 2023 pustilo do úklidu okolí nádraží Louka u Litvínova. Je to první veřejná akce poté, co v roce 2022 Ústecký kraj oznámil záměr převzít historické nádraží pro muzejní, kulturní a vzdělávací účely. Další akce budou následovat.

Image-empty-state.png

Teplický spolek otevřel podcastový kanál

18. 3. 2023

Pro zajištění životaschopnosti projektu byl nový podcastový kanál pojat jako součást rámce česko-německého titulu „Krušnohorské noviny / Erzgebirgs-Zeitung“.

Image-empty-state.png

Česko-saské aktivity pro záchranu a využití drážních objektů

25. 1. 2023

Für Deutsch bitte nach unten scrollen.

Po roce příprav se rozjíždí projekt záchrany historického nádraží Louka u Litvínova. Nemá však zůstat jen u tohoto projektu. Rekonstrukce a oživení by se mohly dočkat také další budovy na Moldavské, Freiberské a Kozí dráze. V mosteckém muzeu, které povede „projekt Louka“, se ve středu 25. ledna 2023 otevřela diskuse také o možných navazujících záměrech pro dolní nádraží v Oseku, zastávku v Háji u Duchcova a historické nádraží v Hrobu.

Image-empty-state.png

III. česko-německá konference ke znovupropojení Freiberské a Moldavské dráhy *** III. deutsch-tschechische Konferenz zum Lückenschluss der Freiberger und Moldauer Eisenbahn

5. 12. 2022

Po opakovaných odkladech se uskutečnila III. česko-německá konference ke znovupropojení Freiberské a Moldavské dráhy. Setkání proběhlo v úterý 29. listopadu 2022 v Krušnohorském divadle v Teplicích. *** Nach wiederholten Verschiebungen fand nun die III. deutsch-tschechische Konferenz zum Wiederanschluss der Freiberger und Moldauer Eisenbahn am Dienstag, den 29. November 2022 im Erzgebirgischen Theater in Teplitz statt.

Image-empty-state.png

III. česko-německá konference ke znovupropojení tratí Freiberg-Most/Teplice

23. 11. 2022

Studie proveditelnosti na dostavbu přeshraničního úseku Holzhau - Moldava v Krušných horách je po třech letech připravena k projednání. Podmínky pro obnovení mezinárodního provozu na Freiberské a Moldavské dráze budou diskutovány 29. listopadu 2022 v Krušnohorském divadle v Teplicích.

Image-empty-state.png
bottom of page