Novinky

Aktuálně z krušnohorských luhů a hájů...

IV. symbolické znovupropojení Moldavské a Freiberské dráhy

25. 7. 2022

Na podporu iniciativ reálného znovupropojení měst Freiberg, Most a Teplice dostavbou železničního úseku Holzhau-Moldava jsou lidé z obou stran česko-německé hranice zváni v pořadí již na IV. symbolické znovupropojení. To tentokrát proběhne v sobotu 20. srpna 2022 v Oseku.

Image-empty-state.png

Saští starostové žádají ministra o konferenci v Teplicích do poloviny září 2022

12. 6. 2022

V uplynulém týdnu odešla k rukám saského státního ministra Martina Duliga další zásadní výzva týkající se přeshraničního znovupropojení tratí Freiberg - Most / Teplice.

Image-empty-state.png

Zemřela princezna Elmira Saská

15. 6. 2022

Princezna Elmira, manželka nejmladšího vnuka Friedricha Augusta III., posledního krále Saska, zemřela. Elmira Saská patřila k podporovatelům znovupropojení Freiberské a Moldavské dráhy.

Image-empty-state.png

Saské obce tlačí na dostavbu úseku Holzhau-Moldava

13. 5. 2022

Rechenberská radnice hostila v pátek 13. května pracovní skupinu starostů saských obcí ležících podél Freiberské dráhy. Cílem jednání bylo sjednotit postup vůči drážďanskému ministerstvu dopravy. Saské obce nejsou spokojeny s rychlostí práce ministerstva na přípravě studie proveditelnosti. Studii k dostavbě slíbenou už v roce 2018 saské ministerstvo dopravy stále nepředložilo. Starostové chtějí do procesu vstoupit a jednání urychlit. Pozitivní výsledek přitom cítí i jako svůj závazek vůči české straně.

Image-empty-state.png

Česká pošta i v roce 2022 připomene některá krušnohorská výročí

12. 5. 2022

Na návrh Krušnohorských novin (Českojiřetínského spolku) zřídí Česká pošta i v roce 2022 příležitostné přepážky pro připomenutí některých zajímavých událostí v Krušnohoří. Příležitostné přepážky se otevřou na zámku Jezeří, ve Vejprtech a v Oseku.

Image-empty-state.png

Krušnohorské noviny získávají další prestižní ocenění

28. 4. 2022

Ve XXV. ročníku novinářské soutěže "Prix non pereant 2022" získávají Krušnohorské noviny první místo.

Image-empty-state.png

Zemřela Hana Truncová

7. 4. 2022

Dne 7. 4. 2022 jsme obdrželi smutné oznámení z hořické radnice o odchodu Hany Truncové.

Image-empty-state.png

Nádraží Dubí má webovou stránku

1. 4. 2022

Nádraží Dubí se nově prezentuje na krusnohori.cz

Image-empty-state.png

Mimořádná vlaková pošta na Kozí dráze

12. 3. 2022

V sobotu 26. března 2022 budou při znovuzprovoznění železniční trati Děčín-Telnice mimořádně přepraveny poštovní zásilky vlakem č. 11109 z Telnice do Děčína k odbavení Českou poštou. Vlakem přepravené zásilky opatří pošta Děčín 1 oficiálním poštovním razítkem vyhotoveným k této příležitosti.

Image-empty-state.png

Mostecké muzeum připravuje využití pro nádraží Louka u Litvínova

18. 2. 2022

O památkově chráněnou budovu nádraží Louka u Litvínova usiluje Ústecký kraj. Historické nádraží na křižovatce tzv. Moldavské dráhy a Kozí dráhy chce využít Oblastní muzeum a galerie v Mostě. Oblastní ředitel Správy železnic Ing. Martin Kašpar prezentoval v pátek 18. února 2022 budovu zástupcům pracovního týmu mosteckého muzea.

Image-empty-state.png

Stane se nádraží Louka u Litvínova zázemím mosteckého muzea?

10. 1. 2022

Na počátku roku 2022 vznikla pracovní skupina Ústeckého kraje, jejímž cílem je uvést v život záměr péče o nevyužívané nádražní budovy na historických železničních tratích na české straně Krušných hor. Výchozím tématem je Louka u Litvínova.

Image-empty-state.png

Krušnohorské noviny posilují spolupráci s Českým porcelánem

6. 1. 2022

Na počátku nového roku se zástupci Krušnohorských novin sešli s ředitelem Českého porcelánu Dubí panem Bc. Vladimírem Feixem. Akciová společnost Český porcelán, krušnohorský výrobce tradičního cibuláku a řady dalších hodnotných produktů, je oficiálním partnerem Krušnohorských novin od roku 2018. Spolupráce má však své kořeny již v roce 2012. Po deseti letech se vztahy obou partnerů posilují.

Image-empty-state.png

Po pěti letech byl dokončen film o Haně Truncové

12.12.2021

Od roku 2016 vznikal dokumentární snímek o člence redakční rady Krušnohorských novin Haně Truncové (97 let). Teplická rodačka a studentka posledního šéfredaktora historické redakce Krušnohorských novin (1880-1943) je politickou vězenkyní 50. let. Režiséru Martinovi Studeckému se zdařilo popsat její život ve 40minutovém dokumentu vynikajícím způsobem ve všech podstatných souvislostech.

Image-empty-state.png

Současní a dávní ocasatí obojživelníci z Krušnohoří a Českého středohoří by se mohli objevit na poštovních známkách

17. 10. 2021

Teplický spolek navrhl přírodovědné téma pokrývající oblast celého Krušnohoří a Českého středohoří do emisního plánu České pošty na rok 2023. O návrhu by měla odborná komise Ministerstva průmyslu a obchodu ČR rozhodnout do jara 2022.

Image-empty-state.png

Na litvínovském zámku se jednalo o nádraží v Louce

7. 10. 2021

Za účasti vedení Ústeckého kraje se sešli zástupci českých i saských institucí na dalším z pracovních jednání o znovupropojení Moldavské a Freiberské dráhy. Hlavním tématem byla budoucnost historických nádražních budov. Především se hovořilo o nádraží v Louce u Litvínova, o které má zájem mostecké muzeum.

Image-empty-state.png

Teplický spolek připomněl Alexandra von Humboldta

6. 9. 2021

Na první valné hromadě Teplického spolku, 30. 8. 2021, padl návrh, aby se spolek zasadil o připomenutí historického názvu Sadů Alexandra von Humboldta v Teplicích-Šanově. Týden poté se název vrátil na veřejné mapy.

Image-empty-state.png

Svěcení sochy na Flájích se posune na rok 2022

20. 8. 2021

Nová socha sv. Jana Křtitele, na jejímž vzniku pracuje výtvarnice Petra Wolfová, má připomenout patrona Flájí a Teplic. Plán Českojiřetínského spolku na dokončení sochy v roce 2021 však narušil dlouho trvající „lockdown“. Svěcení sochy se tak posune na rok 2022.

Image-empty-state.png

Dokumentární film o salesiánovi P. Benno Benešovi

15. 8. 2021

Do natáčení dokumentárního filmu o P. Benno Benešovi (1938–2020) se pustil Teplický spolek. Natáčení bylo zahájeno 26. července 2021 na Arcibiskupství pražském a pokračovalo 15. srpna 2021 na Cínovci.

Image-empty-state.png

Vypořádání sbírky na rekonstrukci moldavského nádraží

11.7.2021

Nadační fond pozastavil a vypořádal sbírku pro obec Moldava na rekonstrukci nádražní budovy.

Image-empty-state.png

III. symbolické propojení Moldavské a Freiberské dráhy

25.6.2021

Europoslanec Tomáš Zdechovský a zástupce primátora města Freiberg Steve Johannes Ittershagen - přední podporovatelé iniciativy na znovupropojení historické železnice "Freiberg - Most / Teplice" - otevřeli spolu s dalšími čestnými hosty III. symbolické propojení Moldavské a Freiberské dráhy,

Image-empty-state.png