top of page

Fláje ozdobí nová socha

Petr Fišer

26.4.2021

Výtvarnice Petra Wolfová pracuje na moderní soše sv. Jana Křtitele. Socha bude stát na hrázi přehrady Fláje.

Už v roce 1928 započala na Flájích stavba vodovodu pro zásobování města Teplice kvalitní pitnou vodou. O čtvrt století později musely Fláje ustoupit vodní přehradě, která dnes zásobuje Teplicko, Mostecko i Ústecko. Obec založená již ve středověku zanikla.

Českojiřetínský spolek dlouhodobě udržuje kontakty s obyvateli zaniklé obce Fláje a jejich potomky žijícími dnes po celém Německu. Ve spolupráci rodáků se spolkem byl dřevěný kostel přesunutý z Flájí do Českého Jiřetína obohacen o několik novodobých uměleckých děl. Další díla, která mají zaniklou obec a její tehdejší obyvatele trvale připomínat, jsou socha sv. Jana Nepomuckého od akad. sochaře Bořivoje Raka ve starých Flájích (2015) a sanované základy původního kostela s novým dřevěným křížem vztyčeným ve spolupráci s obcí Český Jiřetín (2020).

Na podnět Českojiřetínského spolku připravuje duchcovská výtvarnice Petra Kofroňová Wolfová sochu flájského a současně i teplického patrona sv. Jana Křtitele, která by měla být dokončena a slavnostně odhalena v sobotu 25. září 2021 na Flájích u přehradní hráze, v blízkosti informačního centra.

O slavnostní hudební doprovod se postará teplický soubor Collegium hortense (Trautzlova umělecká společnost). Jak Českojiřetínský spolek, tak Trautzlova umělecká společnost si akcí připomenou své „decennium“ – 10. výročí založení obou spolků.

Miniaturní model sochy pro Fláje je od 29. srpna 2020 vystaven v kostele sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí v Teplicích (na fotografii výtvarnice Petra Wolfová s miniaturním modelem sochy).

Fotogalerie projektu zde: https://www.krusnohori.cz/nova-socha-pro-flaje

bottom of page