top of page

Mgr. Ludvík Losos - slavnostní představení knihy a Krušnohorská cena 2023

Krušnohorské noviny / Erzgebirgs-Zeitung

12. 12. 2023

Nová kniha Ludvíka Lososa o Ústecko-teplické dráze připoutala pozornost stovek lidí z celé ČR. Autor obdržel Krušnohorskou cenu PRAEMIUM MONTIUM METALLIFERORUM MMXXIII.

Kniha „Ústecko-teplická dráha“ Mgr. Ludvíka Lososa, známého historika umění a dopravy, konzervátora, muzejníka, modeláře a muže mnoha dalších zájmů a dovedností, který letos oslavil 90. narozeniny, byla slavnostně představena v prostorách mosteckého muzea. Místo konání nebylo zvoleno náhodou. Mgr. Ludvík Losos byl od roku 1954 do roku 1961 ředitelem této instituce.

Ústecko-teplická dráha propojila mezi lety 1858 a 1870 Ústí nad Labem, Teplice, Most a Chomutov. Kniha Ludvíka Lososa mimo jiné připomíná, že tato páteřní podkrušnohorská železnice je již 100 let, tedy od roku 1923, součástí sítě státních drah. Historická fotografie na obalu knihy připomíná významnou nádražní budovu zámeckého stylu v Teplicích, která byla dříve sídlem Ústecko-teplické dráhy jako jedné z nejvýznamnějších soukromých železničních společností v Rakousku-Uhersku. Právě letos Správa železnic úspěšně realizuje první etapu rekonstrukce této významné památky.

Role „kmotrů“ knihy se společně ujali Mgr. Jiří Řehák - náměstek hejtmana Ústeckého kraje, Ing. Martin Kašpar - oblastní ředitel Správy železnic z Ústí nad Labem a Robert Hochel – grafik knihy a Krušnohorských novin.

Muzejní sál, ve kterém se křest knihy konal, zaplnilo asi 150 zájemců o knihu a podpis autora. Prostřednictvím e-shopu krusnohori.cz byly již zaregistrovány objednávky z celé České republiky.

Po skončení křtu nové knihy byl Ludvík Losos vyhlášen za prvního laureáta ceny Krušnohorských novin / Erzgebirgs-Zeitung „PRAEMIUM MONTIUM METALLIFERORUM 2023“ (Krušnohorská cena), kterou převzal z rukou Mgr. Jiřího Řeháka, náměstka hejtmana Ústeckého kraje pro kulturu a cestovní ruch, držitele záštity nad Krušnohorskými novinami.

Krušnohorské noviny si velmi váží toho, že Mgr. Ludvík Losos, jako výjimečný odborník, ve kterém se snoubí erudice chemika s odbornou kvalifikací historika umění a dopravy, stejně jako teorie s velmi plodnou mnohaletou praxí, spojil svou publikační činnost také s tímto tradičním periodikem pro Krušnohoří a České středohoří, založeným v roce 1880 a obnoveným v roce 2015.

Cenu Krušnohorských novin vyrobili a sponzorovali sklářští mistři – manželé Jitka a Richard Kantovi, kteří mají své rodinné kořeny v Podkrušnohoří. V Lubenci, kde nyní žijí, se věnují záchraně a restaurování památek. Od roku 2007 pečují mimo jiné o místní opuštěný kostel sv. Jiljí. Jejich vitrážové instalace lze najít v Evropě i za oceánem.

Skleněné provedení ceny „PRAEMIUM MONTIUM METALLIFERORUM“ mimo jiné připomíná, že Krušnohoří bylo před 800 lety kolébkou české sklářské výroby. Stejně jako krušnohorská hornická krajina před 5 lety byla ruční výroba skla jen před několika málo dny zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

O hudební doprovod slavnostního večera se postaralo klarinetové kvarteto žáků Základní umělecké školy Litvínov.

Na fotografii zleva - Ing. Martin Kašpar - oblastní ředitel Správy železnic z Ústí nad Labem, Robert Hochel – grafik knihy a Krušnohorských novin, Mgr. Ludvík Losos - autor knihy Ústecko-teplická dráha, Mgr. Jiří Řehák - náměstek hejtmana Ústeckého kraje, Josef Pošta - předseda spolku Přátel historie Litvínovska, Karel Našinec - majitel historické nádražní budovy v Dubí (foto: Ibra Ibrahimovič)

bottom of page