top of page

Nádraží Louka ožívá!

Nadační fond „Moldavská dráha / Teplický Semmering“

19. 3. 2023

Asi šest desítek lidí se v sobotu 18. března 2023 pustilo do úklidu okolí nádraží Louka u Litvínova. Je to první veřejná akce poté, co v roce 2022 Ústecký kraj oznámil záměr převzít historické nádraží pro muzejní, kulturní a vzdělávací účely. Další akce budou následovat.

Na společné pozvání Obce Louka u Litvínova, Nadačního fondu „Moldavská dráha / Teplický Semmering“ a Místní akční skupiny Naděje dorazilo v sobotu 18. 3. 2023 asi 60 lidí na nádraží Louka u Litvínova, aby se společně postarali o úklid okolí historické budovy včetně nástupiště a o odstranění náletových dřevin v přilehlém nádražním parčíku.

Akce, která oslovila jak místní, tak přespolní, byla doprovázena programem pro děti v režii Divadla VeTři a prvním letošním opékáním buřtů. Akci svou spoluprací podpořila Správa železnic, významnou pomoc při akci poskytli také místní dobrovolní hasiči.

Historické nádraží Louka u Litvínova se nachází na železniční spojnici Moldava – Most a Most - Teplice. Díky Dopravě Ústeckého kraje tudy od roku 2018 vlaky na Moldavu projíždějí nejen po trati Most - Moldava, ale bylo zavedeno i přímé spojení horského hřebene z Teplic a Ústí nad Labem.

Nádražní budovy na německé části dříve propojené Freiberské a Moldavské dráhy už procházejí renovacemi. Záměr rekonstrukce historické budovy Louka u Litvínova oznámil Ústecký kraj v roce 2022. Má se jednat o náhradu za projekt obnovy hraničního moldavského nádraží, který obec Moldava v roce 2021 zhatila.

Nádraží Louka má v rámci Ústeckého kraje převzít do správy Oblastní muzeum a galerie v Mostě pro prezentaci svých technických sbírek, popularizaci technických oborů a setkávání lidí z česko-saského pomezí při nejrůznějších příležitostech. V budově je plánováno též ubytování pro malé skupiny. O rozšíření ubytovacích kapacit se uvažuje i v dalších drážních budovách na Moldavské a Kozí dráze.

Další veřejné akce na nádraží Louka u Litvínova budou následovat. V letošním roce by se zde měl uskutečnit II. ročník setkání českých a německých železničních spolků a přátel železnice z široké oblasti česko-saského Krušnohoří a Českého středohoří (loňské první setkání se konalo na nádraží Kovářská na Vejprtské dráze).

bottom of page