top of page

Po pěti letech byl dokončen film o Haně Truncové

Petr Fišer

12.12.2021

Od roku 2016 vznikal dokumentární snímek o člence redakční rady Krušnohorských novin Haně Truncové (97 let). Teplická rodačka a studentka posledního šéfredaktora historické redakce Krušnohorských novin (1880-1943) je politickou vězenkyní 50. let. Režiséru Martinovi Studeckému se zdařilo popsat její život ve 40minutovém dokumentu vynikajícím způsobem ve všech podstatných souvislostech.

Ve čtvrtek 9. 12. 2021 se v promítacím sále mosteckého studia Ponte records sešli členové Českojiřetínského spolku a Teplického spolku s primátorem města Teplice Hynkem Hanzou a zástupci Ústeckého kraje, aby společně zhlédli předpremiérovou verzi právě dokončeného dokumentárního filmu o Haně Truncové.

Hana Truncová, roz. John (nar. roku 1924 v Teplicích) je bývalá politická vězeňkyně česko-německého původu. Je nejstarší členkou redakční rady Krušnohorských novin (Erzgebirgs-Zeitung) a pamětnicí jejich historické redakce, která pracovala v Teplicích-Šanově do roku 1943 pod vedením profesora teplické Obchodní akademie Dr. Gustava Müllera.

V roce 2016 natočil režisér Martin Studecký s Hanou Truncovou první rozhovor na zámku v Litvínově. Natáčení pak pokračovalo v dalších letech v Hořicích, které jsou současným domovem Hany Truncové. Režisérovi se povedlo vytvořit mimořádný dokument barvitě vypovídající o životě pamětnice teplické "křišťálové noci" (1939) i poválečných represí, které silně zasáhly do jejího života. Zároveň představuje Hanu Truncovou jako člověka vysokých morálních kvalit. Hanu Truncovou dobře charakterizuje podtitul filmového dokumentu: "se ctí napříč režimy".

Současná pandemická situace znemožňuje organizaci veřejné premiéry plánované původně ještě na rok 2021. Dvojpremiéra by měla proběhnout na jaře 2022 v Teplicích (rodném městě Hany Truncové) a v Hořicích (kde Hana Truncová v současnosti žije).

Vznik filmu podpořilo statutární město Teplice, které také v roce 2020 udělilo Haně Truncové titul "čestná občanka".

Předpremiéry filmu za zúčastnili za Ústecký kraj náměstek hejtmana Jiří Řehák a radní Jan Růžička.

bottom of page