top of page

Svá tajemství po staletích vydá Světová kronika měšťana Fiedlera z Chomutova

Petr Fišer

1. 6. 2023

Za pomoci Česko-německého fondu budoucnosti spojí své síly historici a jazykovědci z obou stran hranice, aby společně prozkoumali po staletích znovuobjevený vzácný rukopis chomutovského měšťana ze 17. století.

Nad rukopisem objeveným ve sbírkách duchcovského muzea se přesně před čtyřmi lety, 1. června 2019, poprvé společně sešli historik Dr. Jiří Wolf a odbornice na barokní němčinu Dr. Jana Maroszová. Německy psaná kniha z podkrušnohorského Chomutova („Kuertze Beschreibung der Vornembsten Geschichten so sich a Mundo Condito Biess auff Jezige Zeit Hien unndt hehr zuegetragen haben…“) shrnuje „dějiny světa“, jak je vnímal podkrušnohorský měšťan doby barokní, a samozřejmě i krušnohorského regionu, ve kterém kronika vznikala.

Oba odborníci vyhodnotili rukopis po mnoha stránkách jako unikátní a proto se pustili do jeho přepisu. Po čtyřech letech práce nastal čas na představení Fiedlerovy Světové kroniky odborné veřejnosti. Při plánovaných setkáních s německými historiky by měl být mimo jiné dohledán význam výrazů ze staré němčiny, které se doposud nepodařilo rozluštit. Text bude opatřen historickými a jazykovědnými komentáři. V neposlední řadě se chtějí odborníci zaměřit na zaznamenané události související s krušnohorským hornictvím, dnes součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zajímavé dílo z Chomutova, uskuteční se první schůzka duchcovských a chomutovských historiků s německými kolegy právě z Annaberg-Buchholz, které je partnerským městem Chomutova. První setkání proběhne v polovině července 2023.

bottom of page