top of page

Teplický spolek otevřel podcastový kanál

Eva Kardová

18. 3. 2023

Pro zajištění životaschopnosti projektu byl nový podcastový kanál pojat jako součást rámce česko-německého titulu „Krušnohorské noviny / Erzgebirgs-Zeitung“.

Teplický spolek a jeho saský partner Förderverein Pro Rehefeld e.V. společně naplánovaly projekt v době, kdyby byly z důvodu protiepidemických opatření uzavřeny hranice mezi Čechami a Německem.

První podcast vznikl 25. 6. 2021, v rámci III. oficiálního symbolického znovupropojení tratí Freiberg-Most/Teplice. Díky podcastovému projektu vznikly a vznikají cenné nahrávky. Např. na hraničním mostě byl v rámci uvedené akce zachycen projev paní Hany Truncové (+ 2022), nejstarší členky redakční rady Krušnohorských novin, bývalé politické vězenkyně, čestné občanky města Teplice, která ve svých téměř 100 letech patřila k předním aktivním podporovatelům znovupropojení Freiberské a Moldavské dráhy. V rámci projektu vznikla dále mj. nahrávka vyprávění paní Renate Uhlmann – poslední žijící výpravčí na německé straně v Holzhau a Hermsdorf-Rehefeldu či vzpomínek Gerhardta Tschunka – pamětníka předválečného a poválečného dění v okolí předmětné dráhy.

Pro zajištění životaschopnosti podcastového kanálu i po skončení projektu podpořeného Česko-německým fondem budoucnosti byl tento kanál pojat jako součást rámce česko-německého titulu „Krušnohorské noviny / Erzgebirgs-Zeitung“. Jedná se o tradiční titul horských spolků Krušnohoří a Českého středohoří (založený roku 1880, obnovený roku 2015). Teplický spolek vstoupil do redakce Krušnohorských novin roku 2021 a je členem redakčního týmu spolu s dalšími českými a německými partnery.

Technickým partnerem projektu je Nahrávací studio Ponte records.

Odkaz na podcastový kanál:
https://open.spotify.com/show/5rRMjW87awdmp86su7st9E

bottom of page