top of page

Teplický spolek připomněl Alexandra von Humboldta

Vlasta Mládková

6. 9. 2021

Na první valné hromadě Teplického spolku, 30. 8. 2021, padl návrh, aby se spolek zasadil o připomenutí historického názvu Sadů Alexandra von Humboldta v Teplicích-Šanově. Týden poté se název vrátil na veřejné mapy.

V Teplicích se 30. srpna sešel na první valné hromadě Teplický spolek - spolek pro oživení Krušnohoří a Českého středohoří. Ten byl ustaven 19. února 2021. Sídlem spolku je šanovský hotel Antonietta.

V rámci setkání předal Dr. Ivan Beneš návrh, aby se spolek v rámci své činnosti zasadil mimo jiné také o připomenutí historického názvu Sadů Alexandra von Humboldta v Teplicích-Šanově.

Již před rokem 1897 bylo po A. von Humboldtovi pojmenováno prostranství mezi Kamennými lázněmi a bývalým hotelem Neptun. Tento název však v roce 1945 zanikl. Toho si bylo v roce 1994 vědomo zastupitelstvo města Teplice, které tehdy rozhodlo o opětném pojmenování uvedeného prostranství po tomto významném návštěvníku Teplic. K viditelnému pojmenování prostranství však bohužel nedošlo, pokud nebereme v úvahu označení na turistické mapě Teplic na Benešově náměstí.

Již dva dny po setkání první valné hromady Teplického spolku byl námět projednán s náměstkem primátora města Teplice panem Jiřím Štáblem. Díky tomu se již v pondělí 6. 9. 2021 objevil název na veřejném portálu mapy.cz. Vlastní označení prostoru tabulkou ze strany magistrátu by mělo následovat.

Friedrich Heinrich Alexander svobodný pán von Humboldt, významný cestovatel a přírodovědec, se narodil v Berlíně 14. září 1769 a zemřel tamtéž 6. května 1859, ve věku nedožitých 90 let. Během svého života navštívil v doprovodu pruského krále Friedricha Wilhelma III. i sám nejméně 16krát Teplice, což je dokumentováno i v knihách lázeňských hostů. O jak významnou osobu se jednalo, dokumentuje mimo jiné i to, že v těchto seznamech je uveden hned za králem. Z jedné z jeho cest pochází i dopis z roku 1819, ve kterém popisuje výhled z Milešovky jako třetí nejkrásnější na světě, který viděl. Dnes Alexandra von Humboldta v Teplicích připomíná pouze pamětní deska na Lázeňském domě Beethoven a vyhlídkový vláček Humboldt, který provozuje místní turistická kancelář.

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/netekukage

bottom of page