top of page

Vychází kniha o Ústecko-teplické dráze

Krušnohorské noviny / Erzgebirgs-Zeitung

15. 11. 2023

Nová kniha bude slavnostně představena v úterý 12. prosince 2023 od 17 hod. v mosteckém muzeu.

Historicky jedné z nejvýznamnějších železničních společností v rakousko-uherské monarchii – Ústecko-teplické dráze – je věnována nová kniha předního českého historika železniční dopravy Ludvíka Lososa. Tento erudovaný autor se uvedenou železniční společností zabývá již od 50. let 20. století.

Ludvík Losos se v knize věnuje především hlavní podkrušnohorské trati „Ústí nad Labem – Teplice – Most – Chomutov“, avšak neopomíjí ani vedlejší tratě „Ústí n. L. – Úpořiny – Bílina“ a „Teplice – Lovosice – Česká Lípa – Liberec“. Kniha se uceleným způsobem věnuje historii dráhy od jejího vzniku v roce 1858 až do zestátnění v roce 1923. Dráha hrála důležitou roli v přepravě uhlí z podkrušnohorských dolů. Kromě popisů tratí a nádražních budov se kniha věnuje provozu, vlečkám, vozidlům dráhy, zabezpečovacímu zařízení a v neposlední řadě uniformám drážních zaměstnanců. Autor velmi pěkným způsobem zasazuje vznik a fungování společnosti do politických a hospodářských poměrů tehdejší doby.

Kniha v pevné vazbě vychází u příležitosti 90. narozenin autora a současně ke 100 letům od převzetí této dráhy československým státem.

Za podporu vzniku této knihy náleží poděkování:
- statutárnímu městu Teplice
- statutárnímu městu Most
- obci Proboštov
- obci Rtyně nad Bílinou
- městu Krupka
- obci Jeníkov
- městu Jirkov
- Nadačnímu fondu „Moldavská dráha / Teplický Semmering“

Vstup na křest knihy 12. 12. 2023 od 17:00 hod. v Oblastním muzeu a galerii v Mostě (Čsl. armády 1360/35, 434 01 Most) je zdarma. Knihu lze zakoupit na místě.

Knihu lze také objednat na e-shopu Krušnohorských novin: https://www.krusnohori.cz/product-page/%C3%BAstecko-teplick%C3%A1-dr%C3%A1ha

bottom of page