top of page

Zemřela Hana Truncová

Krušnohorské noviny (aktualizace: 9. 4. 2022)

7. 4. 2022

Dne 7. 4. 2022 jsme obdrželi smutné oznámení z hořické radnice o odchodu Hany Truncové.

Zemřela Hana Truncová - čestná občanka rodného města Teplice a současně čestná občanka města Hořice v Podkrkonoší, ve kterých řadu let žila, bývalá politická vězeňkyně, nositelka řady lidskoprávních ocenění, aktivní členka redakční rady obnovených Krušnohorských novin / Erzgebirgs-Zeitung, spoluzakladatelka Teplického spolku a především zásadový a dobrý člověk. Narodila se v Teplicích v roce 1924.

Režisér Martin Studecký o ní v loňském roce dokončil časosběrný filmový dokument, jehož premiéra (3. května 2022 v Domě kultury Teplice) měla původně proběhnout s její účastí. Jedná se o zpověď téměř stoleté ženy, která navzdory režimům neustoupila z přesvědčení dělat to, co je správné. I když za to hrozí trest nejvyšší. Za první republiky vyrůstala v česko-židovsko-německém prostředí města Teplice. Příchod nacistů a později komunistů naprosto změnil život její i lidí v jejím okolí. I přes osobní oběti se postavila síle většiny a tajně pomáhala lidem, které doba likvidovala. Co člověka nutí riskovat vše, aby pomohl druhým? Jakou roli hraje výchova, vzdělání a přátelé? Svůj životní příběh vypráví žena, která byla pro všechny, kdo ji znali, vzorem lidskosti, moudrosti a morální autoritou.

+ R. I. P.


Aktualizace 9. 4. 2022:

Rozloučení s Hanou Truncovou proběhne při zádušní mši sv. v děkanském kostele Narození Panny Marie v Hořicích, v úterý 19. 4. 2022 od 14 hod.

Ve stejný den bude za Hanu Truncovou sloužena mše sv. v děkanském kostele sv. Jana Křtitele v Teplicích, a to od 17 hod.bottom of page