top of page

 

OSLAVILI JSME 10 LET

Českojiřetínský spolek

2011  2021

jiretinsky.png
logo_ceskojiretinsky_spolek.png
Projekty

 

PROJEKTY

Galerie nejvýznamnějších projektů, které jsme realizovali za 10 let naší existence.

< Předchozí                                                                                                                             Další >

Časosběrný film o Haně Truncové

Hana Truncová (*1924, Teplice - †2022, Skuteč) byla členkou redakční rady současných Krušnohorských novin / Erzgebirgs-Zeitung a studentkou posledního šéfredaktora jejich historické redakce (1880-1943) Dr. Gustava Müllera z teplické obchodní akademie.

 

Časosběrný snímek režiséra Martina Studeckého, který vznikal mezi lety 2016 a 2021, je zpovědí téměř stoleté ženy, která navzdory režimům neustoupila z přesvědčení dělat to, co je správné, i když za to hrozí trest nejvyšší. Za první republiky vyrůstala v česko-německo-židovském prostředí města Teplice. Příchod nacistů a později komunistů naprosto změnil život její i lidí v jejím okolí. I přes osobní oběti se postavila síle většiny a tajně pomáhala lidem, které doba likvidovala.

 

Co člověka nutí riskovat vše, aby pomohl druhým? Jakou roli hraje výchova, vzdělání a přátelé? Svůj životní příběh vypráví žena, která je pro všechny, kdo ji znají, vzorem lidskosti, moudrosti a morální autoritou.

 

Premiéra originální, české verze filmu proběhla v teplickém Kině Květen 3. 5. 2022. V níže prezentovaném videu hovoří po zhlédnutí filmového dokumentu o svých dojmech primátor města Teplice a senátor Hynek Hanza, jakož i studenti a učitelé Gymnázia Teplice a Obchodní akademie Teplice.

Film bude umístěn na našich stránkách po odvysílání Českou televizí.

 

Vznik německé verze, která měla svou premiéru 25. 4. 2023 na česko-německém Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně (dopoledne pro žáky, odpoledne v gymnaziálním internátu pro veřejnost), stejně jako distribuci filmu na DVD, podpořil Česko-německý fond buducnosti.

< Předchozí                                                                                                                             Další >

bottom of page