top of page
logo_ceskojiretinsky_spolek.png

 

ČESKO-NĚMECKÉ PROJEKTY 

DEUTSCH-TSCHECHISCHE PROJEKTE

​​

Projekty


Stopy českého Oseku
za zdmi lužických klášterů

Spuren von böhmischen Osek
hinter den Mauern der Lausitzer Klöster

Projekt za podpory Fondu malých projektů Euroregionu Elbe/ Labe v programu spolupráce Svobodný stát Česko - Sasko 2021–2027.

Projekt im Kleinprojektefonds der Euroregion Elbe / Labe im Kooperationsprogramm Freistaat Sachsen – Tschechien 2021 – 2027.

CZ Lead partner:

Teplický spolek 

 

DE Partner: 

Teplitz-Schönau Freundeskreis e.V. München

Název projektu / Projekttitel: 

Stopy českého Oseku za zdmi lužických klášterů
Spuren von böhmischen Osek hinter den Mauern der Lausitzer Klöster 

Č. projektu / Projekt-Nr.: 

EEL-0192-CZ-18-12-2023

Realizace / Umsetzung: 

18.12.2023 - 10.07.2024

Celkové náklady / Gesamtkosten: 

7.000 EUR

Financování EFRR/ EFRE-Fördermittel: 

5.600 EUR

Popis projektu / Projektbeschreibung: 

Dvoudenní CZ/D workshop zaměřený na seznámení účastníků s archiváliemi a dějinnými souvislostmi s klášterem Osek se uskuteční v klášterech v Horní Lužici (Sasko).

Oba projektové partnery spojuje zájem o kulturní dědictví Teplicka a jeho přesahy napříč hranicemi i staletími. V rámci přípravy na 300. výročí klášterní knihovny v Oseku (2025) se uskuteční dvoudenní česko-německý workshop v klášterech St. Marienthal (zemský okres Zhořelec) a St. Marienstern (zemský okres Budyšín). Workshop proběhne pod vedením správců klášterních knihoven a pedagoga z Ústavu českých dějin a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze PhDr. Jana Zdichynce, Ph.D. a bude zaměřen na seznámení účastníků s archiváliemi a dějinnými souvislostmi s klášterem Osek. Výstupy semináře poslouží účastníkům jako podklad pro společnou historickou a propagační práci českého a německého týmu v rámci oslav jubilea knihovny oseckého kláštera, který do poloviny 20. století byl organizačně propojen s oběma kláštery v Lužici. 

Der zweitägige D/CZ Workshop, der die Teilnehmer mit den Archivalien und den histor. Verbindungen zum Kloster Osek vertraut machen soll, findet in Klöstern in Oberlausitz (Sachsen) statt.

Beide Projektpartner verbindet das Interesse am kulturellen Erbe der Region Teplice und dessen Überschneidungen über Grenzen und Jahrhunderte hinweg. In Vorbereitung des 300jährigen Jubiläums der Klosterbibliothek in Osek (2025) findet ein zweitägiger D/CZ Workshop in den Klöstern St. Marienthal (Landkreis Grölitz) und St. Marienstern (Landkreis Bautzen), unter Leitung der Verwalter der Klosterbibliotheken (des HS-Lehrers des Instituts für tsch. Geschichte und Philosophischen Fakultät der Karls-Universität in Prag, PhDr. Jan Zdichynec, Ph.D. hat zum Ziel, die Teilnehmer mit den Archivalien und den histor. Verbindungen zum Kloster Osek vertraut zu machen. Die Ergebnisse des Workshops werden als Grundlage für die gemeinsame Geschichtsund Öffentlichkeitsarbeit des CZ und D Teams im Rahmen der Jubiläumsfeierlichkeiten der Bibliothek des Klosters Osek, die bisMitte des 20. Jhd. organisatorisch mit beiden Klöstern in der Lausitz verbunden war, dienen.​​​​​​​​​
 

bottom of page