top of page

 

OSLAVILI JSME 10 LET

Českojiřetínský spolek

2011  2021

jiretinsky.png
logo_ceskojiretinsky_spolek.png
Projekty

 

PROJEKTY

Galerie nejvýznamnějších projektů, které jsme realizovali za 10 let naší existence.

< Předchozí                                                                                                                             Další >

Obnovení památníku padlým v I. světové válce

V Šumné se po jednadevadesáti letech opět sešli lidé u pomníku obětí I. světové války. Kámen s pamětní deskou naproti hostinci Skalní slep byl na památku devíti padlých z Šumné a okolí poprvé slavnostně odhalen 29. srpna 1926. Po dvou desítkách let byl však zdevastován. Svého obnovení se letos dočkal díky Českojiřetínskému spolku.

Myšlenka na obnovu šumenského pomníku vznikla mezi Přáteli historie Litvínovska. O vznik a význam kamenného monolitu na Šumné se zajímali badatelé Josef Čtvrtníček a Pavel Aulický už v roce 2011. V archivních pramenech se jim podařilo dohledat fotografii kovové pamětní desky, která připomínala devět obětí I. světové války z Šumné, Horní Vsi a Písečné, načež se začali zaobírat myšlenkou na obnovu této památky. V roce 2015 se iniciátoři obrátili na Českojiřetínský spolek, který se na Litvínovsku postaral o obnovu už několika opomíjených památek.

Zajištění prostředků na obnovu pamětní desky pro Šumnou si kvůli výši rozpočtu vyžádalo delší dobu. Nakonec se však díky spolupráci Českojiřetínského spolku s Domovským spolkem Rechenberg-Bienenmühle podařilo k dřívější finanční podpoře Nadace OF ve výši asi jedné třetiny nákladů získat další prostředky, tentokrát z Fondu malých projektů v Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020. Tento přeshraniční fond spravuje Euroregion Krušnohoří. Na jaře tak mohla umělecká slévárna H V H, spol. s r. o. začít s výrobou repliky pamětní desky, při které byl podle fotografií zrekonstruován i typ písma použitého v roce 1926. Dokončená deska byla v Šumné osazena den před symbolickým znovuodhalením.


Tak jako před necelým stoletím se v Šumné i tentokrát, v sobotu 5. srpna 2017, sešlo mnoho místních i „přespolních“ občanů z Čech i z Německa. Mezi více než stovkou účastníků nechyběli členové českých i německých spolků, které byly projektovými partnery. Nechyběli ani němečtí rodáci z Litvínovska a Mostecka. Jeden z nich s dojetím našel na obnovené pamětní desce jméno svého příbuzného. O stylový hudební doprovod se postarala dechová hudba Pichlovanka. Za město Litvínov pozdravil všechny přítomné místostarosta a šumenský rodák Milan Šťovíček. Ten mimo jiné poděkoval i manželům Bílkovým, majitelům pozemku, na kterém pomník stojí, za jejich práci na zkrášlení tváře obce. Obnovený památník posvětil mariánskoradčický farář P. Philipp Irmer, který v úvodu uvedl, že památník je trvalou připomínkou zbytečnosti ztrát mladých lidských životů při válečných konfliktech.

Turnerské tělocvičné hnutí, které památník na Šumné v roce 1926 vybudovalo, připomíná i drobná česko-německá brožura. Turneři se do historie Litvínova mimo jiné zapsali vybudováním spolkového domu, který je dnes známý jako „Benar“ či „Docela velké divadlo“.
Pilotní setkání německých rodáků s členy místních vlastivědných spolků z obou stran hranice pak pokračovalo ve Schole Humanitas při předpremiéře německé verze dokumentárního filmu Českojiřetínského spolku o Moldavské železnici. Při rozloučení na litvínovském zámku zazněly skladby teplické šansoniérky Hedy Trejtnarové.
Dobrá zpráva pro všechny, kdo nestihli při jarním turné zhlédnout film o Moldavské dráze: Česká verze filmu bude promítána opět ve středu 11. října 2017 v litvínovské Citadele, nová německá verze pak 29. září 2017 v Rechenbergu-Bienenmühle. Jak v Rechenbergu, tak v Litvínově chystají tvůrci po promítání filmu besedy s diváky. Dokument o slavné dráze mezi Mostem a Moldavou, zhlédlo již několik tisíc zájemců v kinech napříč Ústeckým krajem.

Obnova byla zajištěna Českojiřetínským spolkem a Domovským spolkem Rechenberg-Bienenmühle – s finanční podporu Nadace OF a Fondu malých projektů v Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020, který spravuje Euroregion Krušnohoří.

< Předchozí                                                                                                                             Další >

bottom of page