PROJEKTY
Galerie nejvýznamnějších projektů, které jsme realizovali za 10 let naší existence.
Replika ztracené sochy sv. Jana Nepomuckého (Fláje)
V roce 2012 připravil Českojiřetínský spolek - tehdy ještě v rámci své lokální činnosti - záměr obnovit soubor posledních kamenných reliktů obce Fláje (Fleyh). Jedná se o sokl s motivem sv. Antonína Paduánského pocházející pravděpodobně z 18. století a kamenné základy dřevěného kostela z 2. poloviny 17. století, které byly zakonzervovány při přesunu roubené stavby z Flájí do Českého Jiřetína v roce 1969. Jde o poslední objekty připomínající střed zaniklé obce, která je dnes z velké části zatopena vodou flájské přehrady.
(2013) Konzervace soklu, který zůstal i po likvidaci obce Fláje na svém místě (u bývalé flájské školy, nedaleko základů dřevěného kostela přesunutého do Českého Jiřetína). V rámci konzervace byl zachráněn pískovcový reliéf sv. Antonína Paduánského.
(2014 - 2015) Replika sochy ztracené po roce 1945. Od flájských rodáků se podařilo získat unikátní fotografii, která dokumentuje sokl se sochou na počátku 20. století. Fotografie sochy nebyla na české straně k dispozici. Dne 26. 9. 2014 se Českojiřetínský spolek dohodl s akademickým sochařem panem Bořivojem Rakem na vytvoření nové sochy. Bylo zvoleno novodobé autorské pojetí, v mírně zvětšeném oproti ztracenému originálu, které více proporcionálně odpovídá zachovanému soklu. Repliku sochy podpořil Českoněmecký fond budoucnosti a Nadace OF.
V květnu 2015 se obnovená socha sv. Jana Nepomuckého na Flájích stala místem setkávání rodáků se současnými obyvateli Litvínovska, ale i oblíbeným výletním cílem turistů z široka daleka. Svědčí o tom mimo jiné stovky fotografií obnovené památky na sociálních sítích. Socha českého světce, která v bývalé německé vsi stávala u mostu přes Flájský potok, dnes zdobí břeh přehradního jezera, a dotváří tak ducha místa – genia loci – jednoho z nejkrásnějších koutů Krušných hor.